browser warning text

58. arhitektuuri välkloeng: Väikelinn – kuidas liigud, kuhu liigud?

Arhitektuuri välkloeng kolib 4. mail 2017 Viljandisse, värskelt restaureeritud Ugala teatrimajja. Algusega kell 18.30 toimuval loengul küsitakse, mis muudab väikelinna atraktiivseks, loob identiteedi. Kas ja milleks on linnale keskust vaja?

Kes kasutavad väikelinnas avalikku linnaruumi, kui ümberringi on nii palju looduskauneid kohti? Kuidas me tahame väikelinna liikuda ja kas üldine suundumus, et linnad autovabaks, kehtib ka väikelinnades? Pisemate distantside läbimisel peaks olema justkui loomulik eelistada jalgsikäimist või rattaga liikumist.

Moderaatorid Ülle Maiste ja Diana Taalfeld on arhitektid, kes on seotud büroodega AT Home ja NU arhitektuur. Teemaga seob moderaatoreid hetkel projekteerimises olevad Viljandi ja Elva keskväljaku ning ümbruse projektide koostamine, mis on EV100 arhitektuurikonkursside võidutööde jätk.

Esinejad:
Erik Alalooga (visuaal- ja helikunstnik, lavastaja, õpetaja ja kultuurikorraldaja)
Andres Rõigas (geograaf, Viljandi Kultuuriakadeemia ettevõtluspraktikate koordinaator)
Jiri Tintera (Valga linnarhitekt)
Gea Melin (kohvik Fellin tegevjuht, Tule õue! kogukonnaliikumise asutaja ja eestvedaja, Kohvikuöö peakorraldaja ning Viljandi Music Walk korraldusmeeskonna liige)
R. Paul Firnhaber (ameerika antropoloog, kirjanik ja kollektsionäär)

Kell 17.30 toimub Ugala teatrimajas ekskursioon, mida viib läbi hoone renoveerimisel kaasa töötanud arhitekt Erkki Tammeleht.

Kell 15.30 väljub Tallinnast Kultuurikatla kõrvalt buss Viljandisse ning pärast loengu lõppu toob Tallinna tagasi. Koha broneerimiseks kanda 5 € MTÜ Eesti Arhitektuurikeskuse SEB kontole A/A EE941010220091247011. Selgitusse märkida "välkloeng" ja oma nimi. Summa peaks olema laekunud hiljemalt 4. mail kell 15.00. Sellega garanteeritakse omale koht bussis.

Teema ajend on Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Vabariik 100 projekt “Hea avalik ruum”, mis tegeleb linnakeskuste korrastamisega. Projekti tulemusena korrastatakse 15 Eesti väikelinna keskväljakud, peatänavad või nende ümbrus. Projekti "Hea avalik ruum" algatajad näevad linnakeskuste kordategemises suurt võimalust inimesi kokku tuua, kasvatada kohaliku kogukonna ühtsustunnet ja muuta väikelinnade elukeskkond ligitõmbavamaks. Korrastatud keskused kujunevad kultuuriürituste korraldamise ja vaba aja veetmise kohaks ning annavad liikumiseelise jalakäijale. Muutes linnasüdamed inimsõbralikumaks ja meeldivamaks elukeskkonnaks, saab hoogustada ettevõtlust ja vältida linnade laialivalgumist.

Välkloengut toetavad Eesti Kultuurkapital, Saint-Gobain Ehitustooted ja Hals Interiors.

Eesti Arhitektuurikeskuse välkloengute eesmärk on kutsuda avalikkust kaasa mõtlema ja arvamust avaldama meid ümbritseva avaliku ruumi kujundamisel, tekitada arhitektuuriteemadel avalikku arutelu ja viia ühiskonda arusaamist, et arhitektuur on meie kõigi asi. Välkloengud on tasuta.

Loe varasemate välkude kohta siit ja väikelinna-välkloengu esinejatest lähemalt Facebookis.

Rohkem infot:

Eve Arpo
välkloengute produtsent
Tel +372 5646 0564
E-post: eve@arhitektuurikeskus.ee

Vaata veel: