browser warning text

Andro Kööbi personaalnäitus "Aegade väravad"

Tallinna Botaanikaaia aatriumis saab vaadata Andro Kööbi suuri rõõmsavärvilisi abstraktseid õlimaale.

Andro Kööp: "Praegused ajad ja maailma suuruseks muutunud maailm kisuvad mind (meid) enda pinnapealsesse ja petlikku "reaalsusse", kuhu ma poleks ise tahtnud minna, ja ma pole ka vastu pannud, sest nende jõud tundub olevat suurem kui minu oma. Ma oleks selle asemel läinud enda maailma, aga võib-olla siis hiljem...

OK, maailmad ja ajad! Kui minna, siis juba igale poole, et näha ka seda, mida meile muidu ei näidata – palju head, loovat, konstruktiivset, vastastikku austavat ja kestvat.

Tänaseks me teame inimkonna tuhandete aastate pikkusest minevikust mitte ainult sõjakaid ja anastavaid kultuure, vaid ka paljusid kaua ja õnnelikuna kõrvuti kestnud ühiskondi. Me aimame juba üsna täpselt, kuidas need suured võimsad kogukonnad toimisid ja püsisid. Praegusel agressiivsel ja sõjakal ajastul on meil nendest mineviku ühiskondadest võimalik õppida üksteist austavaid, vastastikku kasulikke rahumeelset koosolemise põhimõtteid.

Rohkem kui eales enne on aegade väravad meile avatud. Nii minevikku kui tulevikku. Liitun sadade missikandidaatide kaunitelt huultelt kostva soovitusega: "World peace!".

See siin on sügavalt sotsiaalne ja samavõrra dekoratiivne näitus. Sündinud on ka mulle endale täiesti ootamatult uus stiilisuund minu maaliloomingus, lisaks error’i rastritele, regulaarparkidele, võimsale puhangule, natüürmortidele, randadele.

Aja mõõtme minu maalidesse tekitab ruumilisust loov kandiliste kujundite kiht, mis on põimunud kunagi jumalikkust esindanud ajalooliste taimemotiivide kihiga. Pehmelt kumerate ja rangelt sirgjooneliste kujundite võrdsus loob elava pinge ja annab primitiivsuseni lihtsale joonisele ruumilise ulatuse – aja dimensiooni.
Maalide vääriskivilikud spektrid on kui aegade väravatest meieni ulatuv rikkalik kultuuride heiastus. Juhuslikud värvitoonid on tulnud kokku, et oma vastandlikkuses luua harmooniline ja elavalt vibreeriv maailm, mis ulatub kaugest minevikust kaugele tulevikku."

Näitust toetasid:
Eesti Kultuurkapital

Ooker reklaam OÜ
Peeter Rakiitin
Vahur Sepp
Tiit Hindpere
graafilise kujunduse digiteerimine: Hannes Aasamets
Martin Vuks

Kontakt:

Andro Kööp
andro@torpedo.ee

Vaata veel:

Galerii