browser warning text

Belgia: Eesti ja Belgia arhitektide ühisnäitus "BEL:EST. Euroopa laboratoorium Brüsselis"

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks viie Eesti ja viie Belgia arhitektuuribüroo ühisnäitus uurib Euroopa Liidu kohalolu Brüsselis ja selle ruumilist väljendust Euroopa kvartalis.

Tegemist on näitusega, mis oli Tallinna arhitektuuribiennali TAB 2017 ajal avatud Disaini- ja Arhitektuurigaleriis (13.-24. septembrini).

"BEL:EST" ühisprojekt tõi Euroopa pealinna, selle füüsilise ilme ja kuvandi üle mõtlema viis arhitektuuribürood Eestist ja viis Belgiast. 2017. aasta aprillis Brüsselis BOZARis toimunud intensiivse töötoa käigus arutasid Belgia ja Eesti kollektiivid, kuidas luua sünergiat Euroopa Liidu ja tema pealinna vahel ning kuidas tõlkida suuresõnalisi euroopalikke väärtusi ruumilisse vormi linnas, mis täidab ju enamat kui pelgalt logistilist funktsiooni.

Brüsseli kesklinnas paiknev Euroopa kvartal, kus sünnivad meie igapäevaelu mõjutavad otsused, on hoolimata oma tähtsusest paik, kus puudub märkimisväärne arhitektuur ning hoolega läbimõeldud avalik ruum. Kuuekümne aasta jooksul järk-järgult kujunenud kvartal on tänaseks kaotanud sideme Brüsseli ajaloolise linnakeskmega ning seda ümbritseva vilka elupiirkonnaga. Näituse eestipoolse kuraatori Aet Aderi sõnul võiks Euroopa enda institutsioonide arhitektuur ja linnruum kanda endas ideed Euroopast ja selle väärtustest, mitte mõjuda Brüsselis võõrkehana.
21. novembril BOZARis avaneval näitusel on eksponeeritud kahe riigi arhitektide koostöö tulemusel valminud ideede füüsilised maketid.

Osalenud arhitektuuribüroode meeskonnad:

AgwA (BEL) & b210 Arhitektid (EST)
BOGDAN & VAN BROECK (BEL) & Salto AB (EST)
Delmulle Delmulle (BEL) & Arhitekt Must (EST)
LASSA (BEL) & PART (EST)
L’escaut (BEL) & KAOS Arhitektid (EST)

Näituse avamisele kl 18:30 eelneb kell 17:00 kõikidele huvilistele avatud loeng, kus projektis osalevad Eesti arhitektuuribürood räägivad oma loomingust, Eesti arhitektuurimaastikust ja BEL:EST näituseprojektist.

Näituse kuraatorid on arhitekt Aet Ader (b210) ja arhitekt Iwan Strauven (Bozari arhitektuurivaldkonna kuraator), kujundaja Karli Luik (Molumba), graafilise kujunduse on teinud AKU. Näitus on produtseeritud Eesti Arhitektuurikeskuse poolt Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal toimub Brüsselis ligi 30 kultuuri ja teadusega seotud üritust, mis on osa üleeuroopalisest eesistumist ja Eesti Vabariik 100. tähistavast välisprogrammist.

Vaata veel: