browser warning text

David Vseviov "Timotheus von Bock ajaloos ja Jaan Krossi tõlgenduses"

Ajaloolane ja raadiosaate "Müstiline Venemaa" juht David Vseviov juhatab vesltusõhtuga sisse oktoobris esietenduva ERM Teatri lavastuse "Keisri hull".

Vestlusõhtu annab teatri- ja ajaloohuvilistele võimaluse piiluda Jaan Krossi romaani "Keisri hull" peategelase Timotheus von Bocki avalikku ellu ja saladustesse nii ajaloolisest kui ka ilukirjanduslikust vaatepunktist.

Timotheus Eberhard von Bock sündis Tartus 1787. ja suri Võisiku mõisas 1836. aastal. Ta oli baltisaksa päritolu Venemaa tsaari alam, dissident ja sõjaväelane.

Vseviov arutleb selle üle, kuivõrd erines von Bock oma ajastu tüüpilisest baltisaksa aadlikust ja mida see hulljulge eristumine endaga kaasa tõi.

Kuidas mõjus ajastu kontekstis Timotheus von Bocki seisusevastane abielu eestlasest kutsaritütre Ewa Catharina Mättikuga? Miks oli see samm nii ebatavaline, kuigi juhtus ka keisritel endil?

1818. aastal tsaar Aleksander I saadetud kirjas taunis von Bock isevalitsust ja pärisorjust. Selle eest ta vahistati. Miks ei saanud keiser aktsepteerida von Bocki ausust? Mis oleks juhtunud Venemaal, kui tsaar oleks asunud konstitutsiooniprojekti ellu viima? Miks kutsus baltisaksa aadlik üles liivimaalasi venestuma? Kas von Bocki surm võis olla enesetapp, õnnetus või tellimustöö?

Lisainfo: aivi.ross@erm.ee, maarika.pokinen@erm.ee

Timotheus von Bocki lugu Rein Paku lavastuses esietendub ERMi teatrisaalis 5. oktoobril kl 19, etendused kuni detsembrini. Peaosas Tanel Jonas (Teater Vanemuine).

Foto: EKA