browser warning text

Eesti foto- ja kinokunsti näitus "Eesti film – kaadritagune elu"

Alates 15. oktoobrist 2017 on kolmes Tallinna kinos avatud Eesti foto- ja kinokunsti kajastav näitus "Eesti film – kaadritagune elu".

Fotonäitus on kutsutud ellu tähistamaks Eesti Kinoliidu 55. sünnipäeva eesmärgiga anda edasi kaadritagust atmosfääri ning teha sügav kummardus kõigile filmitegijatele. Eksponeeritud on Riina Varoli, Herkki Erich Merila, Andres Teissi, Heikki Leisi, Kaarel Nurki, Tõnu Nooritsa, Viktor Menduneni, Martin Lazarevi, Tõnu Talivee, Patrick Tamme, Vahur Puiki jpt tööd.

Üle saja aasta on Eestis vändatud filme ja sama vana on ka kaameratagune ehk still-fotograafia. Kui filmid jõuavad enamasti suurtele kinoekraanidele, siis kaameratagune jääb varju. Nii jäävad tihti tundmatuks ka inimesed, kes kaamerate taga toimetavad, ja ühes nendega erilised hetked, mis linateose sünni juurde kuuluvad.

Näitus kergitab väheke valget ekraanikangast ja laseb vaatajal piiluda paksude kardinate vahelt sisse ja tuua inimesteni osa sellest, mis toimub kaamerate taga. Tähelepanu on suunatud operaatoritele, režissööridele, filmikunstnikele, aga ka kõigile teistele meeskonnaliikmetele, kelle töö mängib linateose õnnestumise juures suurt rolli ja kelle töö tulemusena on enam kui saja aasta vältel sündinud Eesti film.

Näitus avatakse 15. oktoobril pealinna kolmes kultuskinos, millest igaüks on saanud omanäolise fotovaliku. Igas kinos toimuvad avamise puhul erilinastused.

17:00 Kino Kosmos IMAX "Must Alpinist"
19:00 Kino Artis "Vallatud Kurvid"
21:00 Kino Sõprus "Hukkunud Alpinisti Hotell"

Näitused jäävad avatuks 15. novembrini 2017.

Näituse kuraator on Galerist, assistent Jane Treima. Näituse on ellu kutsunud Eesti Kinoliit koostöös Eesti Filmi Andmebaasi, Eesti Filmi Instituudi ning kinodega Sõprus, Artis ja Kosmos IMAX.

Aitäh kõigile, kes toetasid näituse sündimist fotomaterjalide ja mälestustega!

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Lisatud fotod:

1. Leida Laiuse film "Kõrboja Peremees", fotol Kaie Mihkelson. Foto: Villu Reimann, Enn Säde kogu

2. Urmas Eero Liivi "Must Alpinist", fotol filmi helitehnik Jevgeni Berezovski. Foto: Martin Lazarev
Brasiilias resideeriv Eesti fotograaf ja disainer Martin Lazarev kirjutab oma foto kohta kommentaariks nii: "Rongi kupees oli väga vähe ruumi. Kuna kaameramees ja režissöör Urmas E Liiv olid ennast juba kaameraga sisse pressinud, siis tuli helitehnikul mahutada ennast võttemeeskonna ja näitlejate jalge alla põrandale."

3. Veiko Õunpuu film "Roukli", fotol Mirtel Pohla ja Veiko Õunpuu. Foto: Riina Varol

4. Tallinnfilmi mängufilm "Viimne reliikvia". Agnese (Ingrida Andrina) ja Gabrieli (Aleksandr Goloborodko) lembetseeni filmimine Tallinnfilmi mängufilmI "Viimne reliikvia" võtetel. Seisab režissöör-lavastaja Grigori Kromanov, kaamera taga on operaator-lavastaja Jüri Garšnek. Foto: Tallinnfilmi fotolabor / Eesti Rahvusarhiiv

Lisainfo:

Meelis Tammemägi
artinfo@galerist.works
+372 5662 0033

Galerii