browser warning text

Ehtenäitus "MÕTE + KAART" A-galerii Seifis

Sanna Nuutinen ja Kaisa Vuorinen peitsid Tallinna tänavatele hulga pisikesi ehteid. Teekond algab sadamaterminalist ja lõppeb Pikal tänaval, A-galerii lähedal. Ehete leidmiseks tuleb külastajal uurida fotosid 13.07-13.08. avatud näitusel.

Näituse keskmes on mõttemaailmad ja kaardid. Soomekunstnikud on mõelnud Tallinnale ja sellele, mida see Helsingist vaid umbes 80 kilomeetri kaugusel asuv linn nende jaoks tähendab. Nad on seda linna palju kordi külastanud, kuid sel korral püüvad nad näha Tallinna ehtekunstniku silmade läbi ja leida linnale iseloomulikke paiku. Lisaks peidavad nad näituse raames Tallinna tänavaile ehteid. Peidikud on pisikesed, kuid silmaga nähtavad, ja nende leidmiseks on vaja kaarti või vihjeid. Tänavale peidetud ehted juhatavad leidja A-galeriini.

Kaisa Vuorinen:
Töö mängib enamiku inimeste elus suurt rolli. Kes ei tööta, sel pole ka raha.
Raha, töö ja võistlemine on minu ehete kesksed teemad. Ma mõtlen neist tihti. Enamiku ehete valmistamiseks olen kasutanud Jaapanist pärit aeganõudvat ja töömahukat mokume gane tehnikat, mis seisneb eri metallikihtide liitmises. Ehetel olevad mustrid on pärit kirbuturgudelt leitud spordimedalitelt. Ehetel kujutatud inimesed teevad kuldmedalite nimel rasket tööd.
Mündid sümboliseerivad väikseid rahasummasid. Neid võib leida tänavatelt, kuid sageli ei vaevu inimesed väikese väärtusega münti üles korjama. Mul on kodus kausitäis münte, mida ma ei saa enam poes kasutada, sest need on käibelt kadunud. Need on tehtud mitmesugustest metallidest ja nende väärtust on raske hinnata. Mõned minu ehted on valmistatud müntidest. Ma annan neile oma (käsi)töö kaudu uue elu ja väärtuse.

Sanna Nuutinen:
Kõik algab ühest maakaardist; maismaa, vesi, koordinaadid. Sellele lisanduvad piirid ja müürid. Müürid lahutavad, kaitsevad või ähvardavad. Kes ehitas müüri ja milleks? Kellel on lubatud teisele poole minna? Ühel pool müüri võib olla õnn, kuid teisel pool on midagi muud. Sõnad said valitud tänapäeva meediaväljaannetest. Need on möödaminnes tehtud märkused aktuaalsete teemade – liikumiste, piiride ja poliitika – kohta. Hõbeehetena annavad need meile rohkem aega, et mõtiskleda sõnade laiema tähenduse üle. Ma valisin välja eri paikade koordinaadid. Mõned neist juhatavad väljamõeldud müüride või piirideni, mis asuvad keset merd ja ookeane. Teiste taga on päris müürid. Mõned juhatavad aga müürideni, mille aukudest võib leida ehteid. Kuhu sina müüri ehitaksid? Või sooviksid sa hoopis mõne müüri lammutada?

Näitus avatakse reedel, 13. juulil 2018 kell 18.00.

Vaata veel: