browser warning text

Graafilise disaini näitus "Signaalid perifeeriast"

Alates 1. juulist on Tallinna Kunstihoones avatud Elisabeth Klementi ja Laura Pappa kureeritud rahvusvaheline graafilise disaini näitus "Signaalid perifeeriast", mis toob kokku ligi 100 disainerit ja rühmitust 25 erinevast riigist.

Näitusel esitletakse Eesti ja rahvusvahelise graafilise disaini uusimaid suundi ning tulemusi disainerite koostööst teiste loomevaldkondadega.

Näituse avamine toimub reedel, 30. juunil kell 18:00 ning see jääb avatuks 13. augustini.

Graafiline disain ümbritseb meid kõikjal, alates liiklusmärkidest ja reklaamtahvlitest, lõpetades raamatute ja veebilehtedega. Paiknedes nõnda kuskil kunsti ja reklaamimaailma vahepeal, on graafilisel disaineril sageli täita oluline roll info edastamise lõpliku viisi määramisel. Kui tihti küsitleme mõne rakenduse kasutusmugavust või otsime reklaamikampaaniast kunstniku puudutust?

Tallinna Kunstihoone kutsus näitust koostama graafilised disainerid Elisabeth Klementi ja Laura Pappa, kes on alates 2011. aastast korraldanud Tallinnas graafilise disaini äärealasid uurivat Asteriski suvekooli. Kuraatorid on oma erialalisest huvist lähtuvalt näitusele valinud eksponaate, millest enamik murravad graafilise disaini tavapäraseid rakendustavasid. Trükiste ja veebilehtede kõrval näeme näitusel ka installatsioone, videotöid, mööblit, tööstusdisaini, kuuleme muusikat jm.

"Tallinna Kunstihoones toimuval näitusel eksponeeritakse projekte ja töid, mis ületavad traditsioonilisi graafilise disaini vormipiire, heites samas valgust projektide taga olevatele tähelepanuväärsetele tegevustele. Kõnealused tööd hõlmavad nii tellimusprojekte kui ka projekte, kus disainerid loovad sõltumatuid teoseid, sageli koostöös teiste erialade esindajatega," kirjutavad kuraatorid näitusega koos ilmuvas vihikus.

Elisabeth Klement toob eraldi välja Manuel Raederi kujundatud Group Affinity pingid k.m Muncheni suvekoolile: "Need on põnev näide tööst, mille juured on nii graafilises disainis kui mööblikujunduses, kuid tööl endal on tegelikult ka sotsiaalne mõõde. Lihtsa disainiga pinkide juures on oluline, et need on alati valmistatud möödunud näituste või sündmuste jääkmaterjalist."

Seega on näituse fookus tellimustöödena loodud identiteetide ja lahenduste asemel pigem omaalgatuslikel praktikatel ning nende tulemustel. Ligi 100 kohaliku ja rahvusvahelise disaineri ja rühmituse panused on jagatud kuue valdkonna vahel: objektid ja tooted, tüpograafia, kirjastamine, tööriistad, muusika, projektiruumid ja üritused.

1. juulil kell 14:00 toimub näitusel ringkäik kuraatoritega. Sissepääs näitusepiletiga. Registreerimine: publik@kunstihoone.ee

10.-16. juulil toimub sündmusterohke programminädal, mille raames toimub nii töötubasid, filmilinastusi, loenguid kui ka raamatuesitlusi. Täpsem info: http://www.signalsfromtheperiphery.ee/et/#programm

Lisaks näitusele ning publikuprogrammile Tallinna Kunstihoones hõlmab "Signaalid perifeeriast" ka satelliitnäitust EKA galeriis ja raamatut.

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Kuu Stuudio, Sadolin, Creative Industries Fund NL, Eesti Kunstiakadeemia, EKA fotograafia osakond, Tallinna Reaalkool, CNC Stuudio, Polli OÜ ja Print24.

Tallinna Kunstihoone (Vabaduse väljak 8, Tallinn) on avatud kolmapäevast pühapäevani 12–18.

SA Tallinna Kunstihoone Fond on kaasaegse kunsti asutus, mille näituseprogrammi näeb kolmes galeriis Tallinna keskväljakul – Tallinna Kunstihoones ning samas lähedal asuvates Linnagaleriis ja Kunstihoone galeriis. Tallinna Kunstihoone näitusi paigaldab Valge Kuup.

Foto: Kellad näituselt. Karel Martensi "Three Times (in Yellow and Blue)", Experimental Jetseti projekt "WordThings in TimeSpace", Dexter Sinisteri "Serverdial" ja nende koostööprojekt Erik Wysocaniga "Watch Wyoscan 0.5Hz"

www.kunstihoone.ee
www.facebook.com/TallinnaKunstihoone/
www.instagram.com/tallinnarthall/