browser warning text

John Cranko ballett „Onegin”

John Cranko ballett Aleksandr Puškini ainetel. Koreograaf-lavastaja John Cranko. Pjotr Tšaikovski muusika, arranžeerija Kurt-Heinz Stolze.

Maailmaesietendus 13. aprillil 1965, Stuttgarti Ballett.
Esietendus Rahvusooperis Estonia 19. märtsil 2015.

Dirigendid: Vello Pähn, Jüri Alperten, Kaspar Mänd
Lavastaja: Jane Bourne (Stuttgarti Ballett)
Kunstnik: Thomas Mika (Saksamaa)
Valguskunstnik: Steen Bjarke (Taani)
Kunstniku assistent kostüümide alal: Maren Fischer
Kunstniku assistent: Diana Eckmann

John Cranko „Oneginil” on 20. sajandi teise poole balletiajaloos oluline koht – see on üks vähestest täispikkadest balleti uudisteostest, mis tol perioodil loodud. John Cranko puutus Aleksander Puškini „Jevgeni Oneginiga” kokku 1952. aastal, mil ta lõi koreograafia Tšaikovski samanimelisele ooperile. Tantsuversioon Puškini värssromaanist sündis 1965. aastal Stuttgarti Balletile.

Ballett jutustab kõrgist ja blaseerunud aristokraadist Oneginist, kes tõrjub noore naiivse Tatjana armastusavalduse. Alles kümme aastat hiljem Tatjanaga taas kohtudes mõistab ta, et on kaotanud võimaluse olla tõeliselt armastatud. Tatjana võitleb oma tunnetega, lükates tagasi Onegini armastusavalduse ühes kirglikumas ja hingelisemas stseenis, mida balletilavadel nähtud.

„Oneginis” avaldub John Cranko imeline anne luua pas de deux’sid, mille meisterliku ülesehituse ja peene nüansitaju kaudu avaldub Onegini ja Tatjana pingestatud suhe.

Lavastuses kõlab Kurt-Heinz Stolze meisterlik arranžeering Tšaikovski muusikakatketest: klaveripalade tsükkel „Aastaajad” op 37b, ooper „Tšerevitški” (1885, eesti keeles tuntud kui „Kuldkingakesed”), duett „Romeo ja Julia”, sümfooniline poeem „Francesca da Rimini” op 32 jpt.

„„Onegin” on Broadway lavastuste kvaliteediga draama.” New York Newsday