browser warning text

Kaksismaa/Kaksoismaa

Musta Kasti suvelavastus.

Etenduse "Kaksismaa/Kaksoismaa" autor ja lavastaja on Anni Mikkelsson (Meriteatteri).

Kunstnik Kristel Maamägi
Valguskunstnik Mari-Riin Villemsoo (TÜ VKA)
Koreograaf Suvi Kemppainen
Helikujundaja Sten Arvi
Grimmikunstnik Margit Lepla
Näitlejad Kaija M Kalvet, Laura Niils, Birgit Landberg, Liina Leinberg, Mihkel Kallaste, Karl Edgar Tammi, Hennariikka Laaksola, Jonnakaisa Risto, Heidi Ajanto, Paavo Kääriäinen

Soome-Eesti koostöös valmiv "Kaksismaa/Kaksoismaa" on poliitiline utoopia ja poeetiline-muusikaline suveteater, mis valmib kingitusena mõlema riigi sajanda sünnipäeva puhul.

19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses unistasid mitmed Eesti poliitikud Eesti ja Soome ühinemisest Austria-Ungari keisririigi eeskujul. Kaksismaal oleks olnud ühine riigipea ja sõjavägi, kuid eraldi parlamendid. Ka eesti kunstnikud ja kultuuriinimesed, näiteks poetess Lydia Koidula oma luuletuses "Soome sild", lootsid riiklikku koostööd Soomega. Idee oli päevakorral veel ka Teise maailmasõja lävel, kuid unistus kadus lõplikult, kui Nõukogude Liit Eesti okupeeris. Meie, Eesti ja Soome noored teatritegijad, loome selle poliitilise utoopia ja unustatud kaksikriigi vähemalt oma lavastuse ajaks.

"Kaksismaa" uurib, kuidas tekivad rahvused ja millistel alustel moodustatakse riike. Mida sõna "riik" üldse meie põlvkonnale tähendab? Mis on rahvusriigi või kogu tänase Euroopa saatus? Mille poolest eestlased ja soomlased erinevad, mis on meil ühist? Kas meil õnnestub lavastuse prooviprotsessi käigus moodustada Läänemere esperanto – eestisoome keel?

Lavastuses kõlab mõlema riigi emakeel ja inglise keel, aga etendusele tasub tulla ka neil, kes valdavad vaid ühte nimetatud keeltest.

Etendustele järgneb vestlusring tegijatega.
Etendused toimuvad katusega vabaõhulaval.

Toetavad Tartu linn, Tartu Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapital, Soome suursaatkond, Helsingi linn, Helsingi Teatriakadeemia ja Põhjamaade Kultuuripunkt (Nordic Culture Point).

Lisainfo: info@teatermustkast.ee

Vaata veel: