browser warning text

Kas kalad magavad?

Lavastus elu väikestest, suurtest ja viimastest küsimustest.

Autor: Jens Raschke
Tõlkija: Eili Heinmets
Lavastaja: Aare Toikka
Kunstnik: Illimar Vihmar
Valguskunstnik: Sander Põllu
Videokunstnik: Sander Põldsaar
Muusikaline kujundaja: Veiko Tubin
Näitleja: Liisa Saaremäel (Eesti Draamateater)

VAT Teater

Juta on päris tavaline kümneaastane tüdruk. Tal oli veel eelmisel aastal vend, kellega nad hästi läbi said. Juta teab sedagi, et ema ja isa panid vennale nime ühe lasteraamatu tegelase järgi, kelle nimi on Vahtramäe Emil. See Vahtramäe Emil elab oma raamatus ja on tegelikult väljamõeldud tegelane. Juta vend Emil oli päris, aga enam ei ole, sest ta suri möödunud aastal ära. Ja pärast seda muutus maailm päris veidraks. Jutal on palju küsimusi, kuid tema isa jääb tihti vastuse võlgu. Ta ei tea isegi seda, kas kalad magavad. Niisiis asub Juta ise vastuseid jahtima. Üldse on tüdruk hakanud tähele panema, et täiskasvanud ei tea paljusid asju ja näivad aeg-ajalt isegi kehvemini asjadega toime tulevat kui ta ise.

Saksa näitekirjanik Jens Rascke (sünd 1970) on töötanud dramaturgina mitmes Saksamaa teatris, keskendudes ennekõike laste- ja noortenäidenditele. Lisaks on ta juba 2003. aastast olnud Kieli monodraamafestivali "Thespis" üks korraldajatest. Näidendis "Kas kalad magavad?" ühinevad need kaks maailma – Juta astub üksi publiku ette ja püüab mõtestada elu keerukaid ja süngeid, kuid samas paratamatuid tahke. Raschket on tunnustatud selle loo kirjapanemisel julguse eest käsitleda ka noore publiku jaoks justkui tabuteemat ilma pisarakiskumise või liigse ilustamiseta. Noore Juta käsitlus maailmast on siiras ja kohati üllatavalt läbinägelik.

Esietendus 30. jaanuaril 2018 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis.

Toetame lavastuse "Kas kalad magavad?" piletimüügitulust vähiravifondi "Kingitud elu", igalt piletiostult kantakse 1 euro fondi arvele.

Sihtgrupp: sobilik vaatamiseks nii põhikooli- kui gümnaasiumiealistele, rääkimata täiskasvanutest.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart