browser warning text

Klaus Lutzi ja Robert Walseri päev Tallinna XVII Graafikatriennaali raames

Laupäeval, 14. juulil kell 17.00 toimub Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) Tallinna XVII Graafikatriennaali peanäituse "Pilvepurustajad. Intensiivsus vs kavatsus" raames Klaus Lutzi ja Robert Walseri loomingut tutvustav päev.

Klaus Lutz (1940–2009) on Šveitsis sündinud graafik, filmitegija ja performance’i-kunstnik. Tema joonistustes, vasegravüürides ja kuivnõela tehnikas teostatud töödes võib näha mitmeid mõjutusi Vassili Kandinskylt ja Paul Kleelt. Oma sümboolsete tähendustega graafilise süsteemi loomisel sai Lutz inspiratsiooni hiina hieroglüüfidest ja teistest ideograafilistest kirjadest. Tema pildikeele kujunemisele avaldasid väga olulist mõju ka Šveitsi kirjaniku Robert Walseri "mikroskriptid".

Robert Walserit (1878–1956) peetakse kirjandusliku modernismi üheks tipuks. Tema loomingut on kirjeldatud ka kui "lõputut kahanemist". Hilisel loomeperioodil kirjutas Walser oma lood imepisikeses käekirjas hariliku pliiatsiga kättejuhtuvatele paberitükkidele tihedalt kokku, välistades nii võimaluse hiljem tekstis midagi parandada. Nende tekstide üks eesmärk oli minna peitu, kaduda füüsiliselt ja materiaalselt, nähtavalt nähtamatuks. Kirjandusteadlased nägid pikka aega vaeva, et välja selgitada, mida Walser kirjutas. Õnneks said nad sellest jagu, tekstid anti välja ning Walseri uus kuulsus saabuski tänu neile "mikroskriptidele", mida saab näha ka EKKM-is.

Klaus Lutzi loomingust räägivad 14. juulil EKKM-is kunstiajaloolane Nela Bunjevac Zürichist ja filmitegija Frank Matter Baselist ning Robert Walserist Robert Walseri Keskuse juht Reto Sorg Bernist. Ettekannetele järgnevad kell 21.00 Klaus Lutzi 16 mm kunstnikufilmi "Titan" (2008) ja Frank Matteri dokumentaalfilmi "Minu saare ilu – filmides Klaus Lutzi" (1999) linastused Sõpruse kinos.

Nii EKKM-i üritus kui ka linastused Sõpruse kinos on tasuta. Lutzi ja Walseri teostega saab tutvuda ka kuni 15. juulini EKKM-is avatud näitusel.

Üritust toetab Šveitsi Kultuurifond Pro Helvetia. Foto autor Anu Vahtra.

Vaata veel: