browser warning text

Koomiksinäitus "Hall tsoon"

Tartu Kunstimuuseumis on alates 13. jaanuarist 2017 avatud näitus "Hall tsoon", mis tutvustab avangardsemaid suundumusi Eesti nüüdisaegses koomiksiloomingus.

Laiema publiku jaoks on see valdkond sisuliselt tundmatu maa. Vastuseks pakub väljapanek seninägematu ulatusega avastusretke kodumaise koomiksiloome hämarasse olemusse.

Osalevad kunstnikud ja kollektiivid: Edvin Aedma, AW (Liisa Kruusmägi ja Janno Pikkat), Jüri Kask, Liisa Kivimäe, Peeter Krosmann, Ivar Laus, Triinu Lille, Kristel Maamägi, Marko Mäetamm, Ats Nukki, Madis Ots, Darja Rattik, Lilli-Krõõt Repnau, Anna Ring, Stella Salumaa, Elina Sildre, Joonas Sildre, Veiko Tammjärv.

Kuraator: Mari Laaniste

21. sajandi Eesti koomiks on nähtus, mille piiritlemine või kirjeldamine pole lihtne, seda enam, et suurem osa siinsest koomiksiloomest on peaaegu kaotanud sideme trükimeediaga. Eesti nüüdiskultuuripildis on koomiks marginaalne loomevaldkond, mis näib püsivat kummalises kvaasiseisundis, ilma peavoolu, üheselt äratuntava näo ning stabiilsete väljunditeta. Huvitaval moel näib see umbmäärasus kandvat valdkonda pigem positiivses suunas: sellele osutavad nii valmivate teoste küllalt julge kunstitaotluslikkus kui ka aina uute, heal tasemel autorite pealekasvamine.

Näitusel olev valimik nüüdisaegsest Eesti koomiksist jäädvustab nähtust, mis hajub soliidsemate kultuurivaldkondade vahele ning mida formaadid, tavad ega mingid kindlad mängureeglid oluliselt ei kammitse. Tähelepanu koondub küsimusele, milline on nüüdiskoomiksi mõjujõud kunstisaalis, milliseid elamusi suudab see publikule pakkuda. Eelduspäraselt ei saa näitusel läbi huumorita, ent vähemalt sama jõuliselt on esindatud ka filosoofilised mõtisklused nii olmelistel kui ulmelistel teemadel, hiiliv kõhedus ja võõritus.

Eksponeeritavate tööde seas, millest suur osa on valminud spetsiaalselt selleks näituseks, on lisaks traditsioonilisemas võtmes lahendatud lühematele ja pikematele koomiksilugudele ka haruldusi ja eksperimente. Veiko Tammjärv taasloob näitusesaalis ajutiselt Roy Lichtensteinist inspireeritud tänavakunstiteose "Rock Summer", mille ammu hävinud originaal ilmestas 1990. aastate linnapilti Tallinnas Paldiski maanteel. Marko Mäetamm katsetab installatsioonis "Darkness" piltidel areneva narratiivi põimimist vahetu ruumikogemusega. Jüri Kask avab uues saatetekstis esimest korda, millest räägivad kaks tegelast tema 1978. aastast pärineval maalil "Jutt".

Näitust saadab kataloog, mis sisaldab kuraatori saateteksti, Tartmusi direktori Rael Arteli kaassõna ning teema sügavamaks avamiseks kunstiteadlaste Mari Laaniste ja Andreas Trosseki pikemat diskussiooni koomiksikunsti teemal. Lisaks sisaldab kataloog osalevate autorite tutvustusi ja illustratsioonidena näiteid eksponeeritavatest teostest. Trükise kujundaja on Veiko Tammjärv. Väljaanne on eesti ja inglise keeles.

Näitusega kaasneb mitmekülgne haridusprogramm, kus toimuvad nii näitusetuurid, Marko Mäetamme ja Liisa Kruusmägi juhendatavad koomiksitöötoad kui laste kunstikonkurss "Kunst ja koomiks". Lisainfo ja registreerimine: kristel@tartmus.ee.

N, 9.02. kl 18.00 eestikeelne tuur koomiksinäitusel "Hall tsoon"
Giidituur ajaloo mahukaimal Eesti kaaeaegset koomiksit tutvustavalt Mari Laaniste kureeritud näitusel "Hall tsoon". Tuuri viib läbi näituse koordinaator Joanna Hoffmann.

L, 18.02. kl 12.00 toimub kunstnik Marko Mäetamme loominguline töötuba.
Võta ise kaasa mõned töövahendid – filmimiseks kaamera või telefon ja arvuti, milles mõni lihtne videomonteerimise programm – ja tule, osale loominguliselt põnevas töötoas! Töötuba kaasneb koomiksinäitusega "Hall tsoon". Osalemine näitusepiletiga.

Graafiline disain ja kujundus: Veiko Tammjärv
Näituse koordinaator: Joanna Hoffmann
Näituse meeskond: Indrek Aavik, Richard Adang, Nele Ambos, Rael Artel, Merli-Triin Eiskop, Karl Feigenbaum, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Jaanika Kuznetsova, Ats Nukki, Julia Polujanenkova, Kristel Sibul, Kristo Tamm, Peeter Talvistu, Ago Teedema, Urmo Teekivi, Vladislav Tomassov

Teosed: Eesti Kunstimuuseum, autorid.

Näituse korraldamist toetas Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo:

Hanna-Liis Kont
näituste osakonna juhataja
+372 5881 7801
hannaliis@tartmus.ee

Vaata veel: