browser warning text

Lilli Tölbi ja Mai Söödi ühisnäitus "Kartul vs riis"

Kunstnikud Lilli Tölp ja Mai Sööt reisisid ja seiklesid mitu aastat Indias ja Aasias. Nad elasid ja sõid koos kohalikega, ja kui tekkis ruumipuudus, jagasid vagunikaaslastega rongipõrandat.

Indialaste tohutu külalislahkus ja soojus purustas kultuurilised barjäärid.

Kogetust inspireerituna tekkis kunstnikel soov teha võimatut: tekitada Eestis indiapäraseid argiseid olukordi. Eesmärgiga läheneda võõrastele inimestele toidu kaudu, otsustasid nad valmis ehitada neljarattalise lükatava müügikäru ehk pushcarti, millelt kodulinna tänavatel omavalmistatud india roogasid müüa. Aasiamaades kogunevad inimesed pushcarti ümber sööma, lobisema ja äri tegema. Einestades inimesed tutvuvad, vahetavad infot, hakkavad üksteise vastu huvi tundma ning tihtilugu unustavad kultuurilis-poliitilis-religioossed erinevused ja erimeelsused.

Äri teha on Indias lihtne ja kõigele leidub lahendus: isegi kui kunstnikult kunsti ei osteta, võib näitusel hoopis riisi müüa. Kas Eesti mahub Indiasse ja India Eestisse? Kas kartul ja riis mahuvad ühele taldrikule?

Seda ja palju muudki võime arutada näituse avamisel ühiselt einestades!

Lilli Tölp (snd 1984) on uusmeedia ja performance’ikunstnik. Ta on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, Valencia Polütehnilises Ülikoolis, Indoneesias Seni Instituudis ning saanud Eesti Kunstiakadeemiast uue meedia magistri kraadi. Ta on osalenud Eestis ja Indias arvukatel näitustel ning teinud erinevaid performance-projekte.

Mai Sööt (snd 1983) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli maali ja maalingute osakonna ning saanud Eesti Kunstiakadeemiast interdistsiplinaarsete kunstide magistrikraadi. Alates 2010. aastast on ta olnud tegev performance-kunstnikuna. 2013. aastal toimus tal Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis isikunäitus "Tuvitaltsutaja Maria".

Foto: Tiina Sööt

Täname: Eesti Kultuurkapital, Gram Art Project, Andres Tölp, Eva Bubla, Helle Tölp, Janno Palits, Lalit Vikamshi, Navkesh Tekade, Paradsinga küla elanikud, Parvindar Singh, Peet Tölp, perekond Bhattad, Pärnu Papiniidu K-Rauta töötajad, Linda Sööt, Tartu Botaanikaaed.

Laupäeval, 22. juulil kella 12.00–17.00 toimub Tartus Aparaaditehase taskupargis veganpäev, kuhu Lilli Tölp ja Mai Sööt veavad ka oma Tartu Kunstimajas avatud näitusel "Kartul vs riis" oleva müügikäru Torpeedo ning pakuvad vabatahtliku annetuse eest indiapärast toitu.