browser warning text

Loengusari „Johannisviertel in Dorpat. Pilte Tartu Jaani kvartalist”

Tartu linnakodaniku muuseum (Jaani 16) paikneb Tartu vanalinna ühes omanäolisemas osas.

Naabruses asuvad linna vanim säilinud elumaja (Jaani 20, kirjalikud teated aastast 1546) ja vanimad säilinud puitmajad 18. sajandist (sh muuseumimaja ise, ehitatud 1740. aastatel).

Muuseum soovib tutvustada ja väärtustada põneva ajalooga vanalinna piirkonda näituse ja loengusarjaga „Johannisviertel in Dorpat. Pilte Tartu Jaani kvartalist”.

Sarja avab 18. oktoobril 2017 kunstiajaloolase Enriko Talvistu juhitud ringkäik Tartu vanimasse elumajja Jaani 20, nn Peetri majja, kus pärimuse järgi peatus Põhjasõja ajal Peeter I. Maja oli kasutusel 16. sajandi I poolel aidana ja kohandati 17. sajandi jooksul elumajaks. Külastatakse ka Tartu linna vanimaid puumaju Jaani 7 ja Lai 24.

Enriko Talvistu ütleb: „Tartu 250-350 aastat tagasi. Kuidas nägi hansalinn välja sellises ajataguses, sellest annavad meile aimu mõned hooned linnakodaniku muuseumi kõrval. Kahjuks pole kõik erisused tänavalt, n-ö palja silmaga äratuntavad. Seetõttu oleks vaja nendesse siseneda ning tagasihoidliku osundamise juures omada ka piisavalt ettekujutusvõimet nendest Tartu linna hiilgeaegade riismetest ja sellele järgnevast, mis meie päevini on kandunud. Oma silm on selles suhtes kuningas, et kui oled näinud, siis ei asenda seda ükski teemakohane raamat. Tuleb ise kohale tulla ja pühendada tunnikene kodulinna tundmisele, pealegi toimub see kõik muuseumi vahetus naabruses. Huviliste küsimustele vastab Enriko Talvistu.”

Ürituse algus 18. oktoobril kell 17 linnakodaniku muuseumis (Jaani 16)
Üritus on tasuta.

Sarjas on tulemas veel järgmised üritused:

26.10. Ringkäik Lutsu tänaval kunstiajaloolase Enriko Talvistu juhtimisel
16.11. Loeng „Tartu vanalinn baltisaksa vaadetel” ( Kristiina Tiideberg, Tartu Ülikool; Moonika Teemus, Tartu Ülikool)
23.11. Loeng „Kadunud vaade Jakobi ja Lutsu tänava nurgalt” (Anu Ormisson-Lahe, Tartu Ülikool)
30.11. Loeng „Muinsuskaitse põhimõtetest ja restaureerimisnõuetest muinsuskaitsealal” (Mart Siilivask, Muinsuskaitseamet)

Vaata veel: