browser warning text

Mihkel Ilusa näitus "Pista see endale seina"

Kolmapäeval, 5. juulil kell 18.00 avab Mihkel Ilus Hobusepea galeriis isikunäituse "Pista see endale seina".

Noore maalijate põlvkonna toel on maalikunst leidnud uue autentsuspüüu ja uue mängulisuse välja, kehtestades end kohati lõuendiraamist lahti lõhkunud ruumilistes mängudes, mis esitavad häbitult küsimusi maalikunsti eksistentsi kohta. Selle suuna üks olulisimaid tegijaid eesti kunstis on kahtlemata Mihkel Ilus ja seda juba alates tema nelja aasta tagusest isikunäitusest "Robusto" Draakoni galeriis. Käesolev näitus on tema viimase nelja aasta eksperimentide kokkuvõte ja uue peatüki algus. Maal, mis on end pea täielikult vabastanud pintsli, värvi ja lõuendi diktaadist. Näitus on topograafiliselt jagatud esimese korruse teadvustatud strukturaalsete eksperimentide ning veel tahvelmaali isiklikkuse ja intiimsusega mängivate töödega mitteteadvusele viitaval keldrikorruse tasandil.

Kui traditsioonilise tahvelmaali, standardse "õli lõuendil", nähtav ja tähendusi kandev osa on alati olnud tasapinnaline, reeglina ristkülikukujuline seinale paigutatud aluspind ja nähtamatu-tähendusetu struktuur reeglina varjatuks jääv ning enamasti mitte maalija, vaid puidutöömeistri valmistatud alusraam, siis käesoleval näitusel on traditsioon selgelt strukturaalse kasuks ümber pööratud, pingutuskiil on järsku olulisem lõuendist.

Omamoodi kommentaar kõikidele vabamängudele, mida kunstnik sel näitusel alates erinevatest maali derivaatidest ruumi viib, on pitseriga seinale pressitud õlivärvist tekstitöö, mis kuulutab irooniliselt "pista see endale seina". Ometi ei ole see iroonia, mis näitusel kandma jääb, vaid pigem teatav eheduspüüe, mis resoneerub abstraktse kunsti kunagise võimukusega, mänguline katse kompida maalikunsti liha ja konte. Igatahes on see pääsetee abstraktset maali tänapäeval kummitavast zombi-formalismist.

Hanno Soans

Mihkel Ilus (1987) on visuaalkunstnik, kes tegutseb maali laiendatud väljal. Ta töötab sageli suuremõõtmeliste installatsioonidega, kus maaliline lähenemine on kesksel kohal. Olulise osa tema tegevusest moodustab kaasaegse näitusekultuuri ja etenduskunsti põimimine. Ilus on õppinud maalikunsti Tartu Ülikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias. Ta on osalenud mitmetel grupinäitustel, kaaskureerinud noorte kunstnike näitusi Tallinna Kunstihoones ja mujal, kaaslavastanud ja osalenud mitmetes etenduskunsti projektides. Tema loomingut on tunnustatud erinevate preemiate ja stipendiumitega. Mihkel Ilus elab ja töötab Tallinnas.

Näitus jääb avatuks 31. juulini 2017.

Tänud: Eesti Kunstnike Liit, Kanuti Gildi SAAL, Meinar Mäesalu, Asso Riisalu, Sander Veermäe, Igor Hobotov, Allan Appelberg, Johannes Säre, Maija Rudovska, Hannes Aasamets, Hanno Soans, Henri Hütt, Karin Kahre, Elna Ilus, Maarja Tõnisson.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.