browser warning text

Mindfulness

Mindfulness ehk teadvelolek ehk meeleteadlikkus

Ülemöödunud aasta kevadel alustati New Yorkis üritustesarjaga, mil oealkirjaks The Big Quiet (Suur vaikus). Juba esimeste nädalatega kogunes Central Parki üle 500 inimese ning suve lõpuks see arv enam kui kolmekordistus. 2016. aasta detsembrikuisel üritusel oli kohal 3000 inimest. Miks nad sinna läksid?

Põhjus selleks on lihtne – kuna erinevad meditatsioonipraktikad on saamas väga populaarseks vaimse tervise ennetajateks ja ravimeetoditeks. Pingerohked ning stressirikkad olukorrad on justkui tänapäeva elu paratamatus, kuid nendega hakkamasaamine on igaühe enda teha. Üks vahend sellega toimetulekuks ongi meditatsioon, mis kätkeb endas meeleharjutusi ning ülesandeid, mida teha igapäevaselt, aegajalt või “hädaabi” olukorras endas sisemise tasakaalu saavutamiseks. Programm on rakendatav ka stressi ennetajana, kuna aitab toetada tervislikke mõttemustreid ning on rohkelt rakendust leidnud üle maailma paljudes vaimse tervise toetusprogrammides.

Tallinna Rahvaülikoolis toimuva kursuse aluseks on 1970ndate lõpus dr. J. Kabat-Zinni poolt välja töötatud MBSR programm. Mindfulness Based Stress Reduction tähistab Mindfulnessi’l põhinevat stressi vähendamise programmi, mis koosneb erinevatest harjutustest ning ülesannetest. Kevadisel koolitusel lähtume igas tunnis ühest kindlast igapäevasest tegevusest ning läbi harjutuste avame selle tegevuse teadlikkuse. Kursust alustatakse sissejuhatavate harjutustega, eelnevad teadmised või kogemused pole vajalikud.

Mindfulness ehk meeleteadlikkus on juba minemas ka vaimse tervise peavoolu. Ka Eestis on Mindfulness juba vaikselt levimas – korraldatakse erinevaid koolitusi ka ettevõtete juhtidele, õpetajatele ning koolides on väga populaarseks saanud ka projekt Vaikuseminutid.

Kursusel varasemalt osalenud on tagasisideks öelnud:

“Kõige olulisem mõte, mida enda jaoks kursuselt sain, oli, et ‘leia aega enda jaoks’. Multitaskimine ei ole edu võti. Ela hetkes, kuna nii elad rohkem.”

“Ma sain kursuselt teadmisi ja oskusi ja nippe, kuidas oma teadvust paremini suunata ja enesetunnet parandada.”

“Juhendaja on väga sõbralik, avatud ja positiivne.”

Loore Martma on lavastaja, näitleja, muusik, teatripedagoog ning andunud psühholoogiahuviline. Oma magistritööga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikoolis uuris ta stressi, depressiooni ja läbipõlemist. Mitmekülgsed teadmised ja kogemused koolinoorte ning täiskasvanute vaimse tervise teemadel on viinud teda koostöösse projekti Peaasi meeskonnaga, kes korraldavad koolitusi ja loenguid erinevatele vanuse- ja huvigruppidele praktilise psühholoogia teemadel.

Lisainfo ja registreerumine: http://kultuur.ee/kursus/mindfulness/

Vaata veel:

Galerii