browser warning text

Näitus „Alexander Gronsky. Pastoraal/Rekonstruktsioon”

Teisipäeval, 18. aprillil 2017 kl 18 avatakse Tartu Kõrgema Kunstikooli galerii Noorus keldrisaalides Eestis sündinud, rahvusvaheliselt tunnustatud kunstniku Alexander Gronsky fotonäitus „Pastoraal/ Rekonstruktsioon”.

Päev hiljem tutvustab Gronsky oma loomingut avalikus loengus TKK fotograafia osakonnas.

Näitusel eksponeeritavas tsüklis „Pastoraal”, aga ka paljudes muudes oma töödes on Gronsky valinud pildistamiseks erinevaid kohti Venemaal. Suur osa seeriast „Pastoraal” on pildistatud Moskva äärelinnades. Autori sõnutsi on need suured maa-alad väga venelaslikud ja suurem osa, vähemalt 40% Moskvast ongi just selline.

Paradoksaalselt ei ole aga masselamute ja nendevaheline ala park, see ei ole ka mets vmt – pigem on see lihtsalt hüljatud maa. Gronskyle meeldivad säärased kohad ilma et ta oleks nende suhtes kriitiline. Niisugused raskesti defineeritavad maa-alad on tema arvates hoopis omamoodi ilusad. Autor ise tunneb end nähtavate territooriumide suhtes tulnukana, kellele taolised vaatepildid on alles hiljuti meeldima hakanud. Gronsky arvates on fotograafia suurem kui kunst, sest see vormib meie nägemist palju üldisemalt. Kui meie arusaamad maailmast on kujundatud suuresti keeleruumi poolt, milles suhtleme – siis teisalt kujundavad seda ka pildid, mida näeme.

Alexander Gronsky (sünd 1980) on sündinud Tallinnas; elab ja töötab Moskvas ning Riias.
Gronsky alustas 17-aastasena erialast tegevust kommertsfotograafi assistendina ja töötas aastatel 1999-2008 pressifotograafina Venemaa ja rahvusvahelises ajakirjanduses. Tema teemad olid Venemaa ja endine N. Liit. Alates 2008. aastast tegeleb Gronsky oma personaalsete kunstnikuprojektidega. Valitud personaalnäituste hulka kuuluvad: „Mountains & Waters”, Polka Gallery, Paris, France (2012); „Pastoral”, Photographer.ru Gallery, Moskva, Venemaa (2011); „The Edge”, Aperture Foundation, New York, USA (2010); ja „Alexander Gronsky”, FOAM Museum, Amsterdam, Holland (2010). Valitud grupinäitusi: „Crossroads”, Australian Centre for Photography, Sidney, Austraalia (2011); „InsideOutside”, FotoWeekDC Festival, Washington DC, USA (2009); ja „Minus Ideology”, Art+Art Gallery, Moskva, Venemaa (2009). Gronsky on saanud rohkesti rahvusvahelisi auhindu, sh 3. koht World Press Photo igapäevaelu kategoorias (2012); Prix Photographique Ville de Levallois - Epson (2011); Foam Paul Huf Award, Amsterdam (2010); Silver Camera Grand Prix, Moscow (2010); Aperture Portfolio Prize (2009) ja Linhof Young Photographer Award, Germany (2009). Ta oli auhindade Kandinsky Prize, Venemaa (2008) ja Ian Parry Award, Suurbritannia (2004) finalist.

TKK galerii Noorus on avatud T-L kella 11-18.
Näituste külastamine on tasuta.

Lisainfo:

Prof. Peeter Linnap
Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia osakonna juhataja
peeter@linnap.com
+372 517 2907

Vaata veel: