browser warning text

Näitus "Anu Põder. Haprus on vaprus"

Kunstnikud: Anu Põder, Katrin Koskaru, Ursula Mayer, Ana Mendieta, Alina Szapocznikow, Iza Tarasewicz.

Anu Põder on olnud üks huvitavamaid Eesti 20. sajandi skulptoreid. Tema loomingut võib mõtestada ja vaadata üha ja uuesti väga erinevatest vaatepunktidest. Põder on Eesti skulptuurimaastikul seisnud kaua erandlikuna oma kaasaegses kunsti pildis. Erilist tähelepanu väärib tema erakordne võime skulptuuri ja installatsiooni vormis väljendada vaimseid ja kehalisi kogemusi. Kui varem on Põdra loomingut enamjaolt eksponeeritud oma ajastu raamides, siis käesoleval näitusel saab esimest korda Anu Põdra loomingut vaadata rahvusvahelises 20. sajandi naiskogemust kujutava kunsti traditsioonis.

Anu Põdra loomingust on teada ligikaudu 60 kunstiteost, millest pooli eksponeeritakse näitusel "Anu Põder. Haprus on vaprus!". Lisaks Anu Põdra on näitusel Ana Mendieta "Mehhiko siluettide" fotoseeria ja videod mõtestavad naise kehalist kogemust looduses ja vägivalda ühiskonnas. Alina Szapocznikowi installatsioon "Personifitseeritud kasvajad" on üks kunstniku võtmelisi teoseid, mis käsitleb ajalikkust ja mälestusi. Iza Tarasewiczi ruumiinstallatsioon kätkeb endas imeravimina tuntud raviseeni ja meenutab oma vormilt habrast muusikainstrumenti. Uue maaliseeria teeb näituseks Katrin Koskaru, mis keskendub sõdade tajumisele ja läbielamisele tagantjärgi ja praeguses hetkes. Ursula Mayeri multimeediainstallatsioon räägib konfliktidest ühiskonnas ja iseendas, põimides mütoloogia, kirjanduse ja päevapoliitika.

Näitusega küsitakse, kuidas on 20. ja 21. sajandi naiskunstnikud kujutanud oma keha ja subjektsust ümbritsevas maailmas. Milline on tänase maailma naiskogemuse nägu? Kuivõrd saab kunstis estetiseerida ajaloosündmuste traagikat või nalja visata argimurede üle? Mida saab kunstnik abstraktse kunstiteose abil vaatajale kommunikeerida? Mis ühendab erinevatest riikidest pärit erinevatest põlvkondadest kunstnikke, kes kunagi pole omavahel kohtunud ega tea alati üksteise loomingut, ent väljendavad sarnaste vormiliste loogikate abil sarnaseid küsimusi?

Näitusega kaasneb Anu Põdra loomingut tutvustav raamat, mida esitletakse näituse avamisel.

Neljapäeval, 23.03. kell 18.00 toimub Rebeka Põldsami kuraatoriekskursioon.
Laupäeval, 1.04. kell 16.00 toimub arutelu "Haprad materjalid" koos Anu Põdra teoseid restaureerinud Isabel Aaso ja kunstiajaloolase Juta Kivimäega.

Täpsema info publiku- ja haridusprogrammide kohta leiab siit - http://kumu.ekm.ee/syndmus/anu-poder-haprus-on-vaprus/. Näitusega kaasneb Kumu Dokumentaali eriprogramm.

Kuraator: Rebeka Põldsam
Kujundajad: Maarja Kask, Neeme Külm, Ralf Lõoke
Graafiline disain: Brit Pavelson, Koit Randmäe
Koordinaator: Triin Tulgiste

Näituse tiim: Juta Kivimäe, Isabel Aaso-Zahradnikova, Kaie Kukk, Valmar Pappel, Andres Amos, Erki Nagla, Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskuse Kanut restauraatorid

Kollektsioonid: Helsingi Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Zachęta Rahvuslik Kunstigalerii, Galerie Lelong, LUX, erakogu, Eesti Kunstimuuseum

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Mobec AS, Linnusilm OÜ, Messivaip OÜ

Tänusõnad: Maarja Kask, Alice Kask, Saskia Kask, Neeme Külm, Hedi Jaansoo, Kadi Estland, Rainer Kattel, Mari Laanemets, Sirje Helme, Dirk Snauwaert, Orit Gat, Anu Vahtra, Dénes Farkas, Maigi Magnus, René Reinumäe, Kristo Anton, Kristel Kuslapuu, Tauri Västrik, Seenehunt OÜ, HS Art Service, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

Lisainfo:

Rebeka Põldsam
kuraator
rebeka@cca.ee

Vaata veel: