browser warning text

Näitus "Euroopa kultuurielu keraamikas – barokist tänapäevani"

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatakse 20. jaanuaril 2017 kell 18.00 mahukas näitus Euroopa keraamikaajaloost ja tutvustatakse EKA keraamikaosakonna koostööprojekti eesti toidukohtadega.

ETDM alustab aastat mahuka Euroopa keraamika ülevaatenäitusega "Euroopa kultuurielu keraamikas – barokist tänapäevani", mis annab võimaluse tutvuda Euroopa keraamika ajalooga läbi üheksa maa perspektiivi, mille on eri riikide partnerite abil sidunud tervikuks itaalia kuraator, Faenzas asuva rahvusvahelise keraamikamuuseumi direktor Claudia Casali.
 
Rõõm on pakkuda siinsele publikule suurepärast valikut üheksa Euroopa nii rahvusvaheliselt olulise kui kohalikule keraamikale keskendunud muuseumi kogudest. Näitus käsitleb Euroopa ühtset keraamikatraditsiooni ajast, mil see laiemalt levima hakkas ehk 17. sajandist, barokist tänapäevani ja koondab ligi 200 eset.
 
Kuna tegu on koondpildiga, siis keegi ei soleeri, esitletud on paljud märgilised nähtused. Esindatud on nii hästituntud klassika – Meisseni, Wedgewoodi, Riia Portselanitehase toodang, tuntumatest disaineritest muuhulgas ka Ettore Sottsassi looming. Teisalt on läbi eksponeeritu võimalik tutvuda aga siiani vähem teada näidetega Serbia, Tšehhi ja Sloveenia keraamikaajaloost.

Näitus on märkimisväärne, kuna toob muuseumid kokku ühise teema juurde ning ärgitab dialoogi erinevate kultuuride ja keraamikatraditsioonide teemal. Sellest on moodustatud ühtne tervik kuid samas tõusevad iga riigi materjali kaudu esile ka selle eriomased jooned, maitsed ja kunstilised suunitlused, mida on pidevalt vorminud innovatsioon ja eri ajastute nõuded. Keraamika peegeldab tõetruult iga ühiskonda ning näitlikustab sel viisil erinevate maade eluviisi.
 
Eksponeeritud on töid Saksamaa riikliku portselanimuuseumi Porzellanikon, Hispaania keraamika- ja tarbekunstimuuseumi Gonzales Marti, Serbia tarbekunstimuuseumi, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Stoke-on-Trenti keraamikamuuseumi, Faenza rahvusvahelise keraamikamuuseumi, Tšehhi tarbekunstimuuseumi, Riia portselanimuuseumi ja Sloveenia rahvusmuuseumi kogudest.
 
Haridusprogrammi on koostanud Briti keraamikabiennaali meeskond.
 
Tegu osa osaga suuremast rahvusvahelisest koostööprojektist "Ceramics and Its Dimensions". Projekt oma eesmärkidega ühendab Euroopa keraamika mineviku, oleviku ja tuleviku, leidmaks kestlikke väärtusi, mis muudavad valdkonna senisest tugevamaks ja mõjusamaks. Ühest küljest on see keraamikatraditsioonide dokumenteerimine, mis põhineb keraamika ajaloolisel kasutusel Euroopa eri kultuurides. Teisest küljest tegeleb projekt küsimustega keraamika kasutusviiside muutumisest kuni tänapäevani ning toob esile keraamika tulevikuväljakutsed ja -võimalused.
Projekti toetab Euroopa Liidu kultuuriprogramm "Loov Euroopa" ning see viiakse ellu 11 Euroopa kultuuriinstitutsiooni koostööna.

Lisatud foto:
Puuviljakauss
Ettore Sottsass
Gatti töökoda, Faenza, Itaalia. 2001
Erakogu

 
Lähem info:

Kai Lobjakas
kai@etdm.ee
+372 5648 6977

Vaata veel: