browser warning text

Näitus "Foto süntees"

Kutsume teid TKK maalingute eriala II kursuse tudengite näitusele Trüki-ja Paberimuuseumi rõdugaleriisse.

Näituse avamine toimub 13. juulil kell 18.00 ning jääb avatuks kuni 30. juulini.

2017. a kevadel toimus Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Mall Nukke juhendamisel fotorealistliku söejoonistuse kursus. Osalejad omandasid teadmisi ja töövõtteid avardamaks oma söejoonistuse tehnikate käsitlust. Enamasti arvatakse, et söejoonistuse töövõtted on sarnased pliiatsile, kuid käesolev näitus seab eesmärgiks laiemale üldsusele tutvustada selle mõnikord alahinnatud ja liialt kitsalt käsitletud tehnika avaraid võimalusi.

Käesoleva näituse idee on "foto süntees", mis tõukub loodusteadustes tuntud fotosünteesi protsessist, mille käigus elusorganismid muudavad päikeseenergia keemiliseks energiaks. Kunstimaailma konteksti ülekantuna tähendavad need kaks lahku kirjutatud sõna "foto süntees" elust enesest tabatud ajahetke mitmekordset muundumist ühest meediumist teise. Kõigepealt jäädvustasid sellised tuntud kunstnikud nagu Alyssa Monks, Pedro Campos, Steve Mills ja Tjalf Sparnaay meid ümbritseva värvikireva ja vormideküllase maailma live-objektid fotole ja seejärel taaslõid selle fotorealistliku õlimaali tehnikas. Söemaali kursusel osalenud kaheksa noort kunstnikku aga võtsid ette samade objektide veelkordse sünteesi, kandes neil maalidel kujutatud portreed ja vaikelude omapärased maastikud võimalikult täpselt üle uude meediumi – söemaali kargesse mustvalgete varjundimängude maailma. Söega maalitud töödel on püütud edasi anda objektide ja erinevate materjalide mitmekesist iseloomu: ajahetkes tardunud veepritsmeid, ajalehepaberi haprust, toidu isuäratavat värskust, klaasi helkivat kumerust ja plastiku kurrutatud pinda. Ka värvidemaailma nüansside ja toonide sügavuse ülekanne halli erinevatesse varjunditesse avab söemaali tehniliste võimaluste rikkuse.

Näitusel osalevad oma interpretatsioonidega fotorealistlikust maalist Eliina Uibu, Elina Teder, Peeter Liedemann, Regina-Mareta Soonsein, Kristi Vendelin, Maris Tammer, Siiri Kängsepp ja Teele Ülesoo.