browser warning text

Näitus "Konrad Mägi ateljee"

Tartu Kunstimajas avatakse neljapäeval, 6. aprillil 2017 kell 18.00 maalikunstnik Heldur Viirese 90. juubelile pühendatud näitus "Konrad Mägi ateljee".

Murrangulisel 1988. aastal asutatud Konrad Mägi ateljee on loodud kuulsate Pariisi vabaateljeede eeskujul, kust on haridust saanud nii mõnigi eesti kunsti klassikasse kuuluv suurkuju. Vormiliselt üldisest haridussüsteemist eraldiseisvasse ateljeesse oli Indrek Hirvel võimalik juhendajateks kutsuda kaks Pallase traditsioone kandnud kunstnikku, kelle loomingu peamine osa oli olnud avalikkuse eest varjatud: esmalt Kaja Kärner (1920–1998) ja aasta hiljem Heldru Viires (snd 1927). Peaaegu iga aasta on toimunud ateljee õppetööd kajastav näitus ning praeguseks on lõpetajaid enam kui sada, kelledest paljud on ka edasise elu sidunud kunstiga.

Ateljee peamisteks tõekspidamisteks võib lugeda "värvikooli, värvikultuuri, koloriiti kui isikupära vahetut väljendajat" ning deviisiks: "Selle asemel, et olla orjalikult moodne, eelistame olla väljakutsuvalt vanamoodsad!" Viires lisab: "Ateljeesse ei tulda mitte kunsti tegema, vaid tegemist õppima. Treenitakse nägemisaparatuuri, saadakse nägijaks. Õieti tahaksime oma ateljeed nimetada nii: Õpetatud Maalimise Selts."

Kuigi nii Kärner kui ka Viires olid suhteliselt karmikäelised õpetajad, nägid nad endas oma õpilaste kolleege, mistõttu on ka kõigi mälestused neist ülivõrdelised. Praegunegi näitus on endiste õpilaste hommage 90. juubelit tähistavale Viiresele ning on samas esimene ateljee näitus, mille on tema asemel koostanud ja kujundanud varasemad lõpetajad. Kokku osaleb ligi poolsada kunstniku, muuhulgas Alo Aarsalu, Evi Gailit, Peeter Krosmann, Artur Kuus, Margus Meinart, Katrin Moora, Martti Ruus, Andres Rõhu, Andres Sütevaka, Külli Trummal, Maris Tuuling, Eve Valper jpt.

Lisatud pilt: Margus Meinart. Lemps. Lembit Saartsi portree. 2016. Õli, lõuend. 30 x 40

Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12–18. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo:

Indrek Grigor
Tartu Kunstimaja galerist
galerist@kunstimaja.ee
+372 5559 1425

Vaata veel: