browser warning text

Näitus "Puutetundlik – kaasaegne klassika"

Tartu Kõrgema Kunstikooli meediadisaini ja nahadisaini osakondade ühisnäitus.

Reedel, 27. oktoobril 2017 kell 18.00 avatakse pidulikult TKK galeriis Noorus Tartu Kõrgema Kunstikooli meediadisaini ja nahadisaini osakondade näitus "Puutetundlik – kaasaegne klassika". Ligi paarsada eksponeeritavat tööd on valminud ajavahemikus 2004-2017 õppejõudude Rutt Maantoa, Tõnu Ojaperve, Ardo Sägi ja Jaanus Eensalu juhendamisel.

Näituse kontseptsioon kujunes vastandusena kaasaegse meediadisaini arvutikesksusele. Tudengid esitlevad, kuidas saab teha kõnetavat kaasaegset loomet, kasutades vanu klassikalisi tehnikaid nagu linoollõiget, ofortit, kuivnõela, kivilitograafiat, serigraafiat ja köitekunsti. Kahe osakonna üliõpilaste teosed kannavad nende endi puudutusi, olles seega hoopis teises avaramas mõttes puutetundlikud kui valgusrikkad LED-ekraanid.
Köitekunst on oma olemuselt väga tehniline, nõudes tundlikku ja kindlat kätt. Samad omadused iseloomustavad ka graafikat, kus peategelased on paber ja mitte vähemtähtsamana käeline osavus. Neid kahte ei saa selle näituse puhul teineteisest eraldada.

Lisaks esitletakse väljapanekus graafikakunsti tööetappe: trükiplaadi ettevalmistust, kavandite tegemist ning erinevate tehnikatega plaadile, kivile, linoolile või nahale kandmist. Valminud on ka video trükiprotsessist, mille käigus sünnivad omanäolised lõpptulemid, kus iga kordustrükk säilitab individuaalsuse inimfaktori sekkumise läbi.

Vaata veel: