browser warning text

Näitus "Rändelood – eile ja täna"

"Rändelood – eile ja täna" on kolmiknäitus, mis kõneleb lugusid inimestest, kes on rändetee ette võtnud vabatahtlikult või sunniviisiliselt.

Inimesed rändavad. Kui välja arvata Aafrika algkodust lahkumine, siis pole inimesed kunagi rohkem rännanud kui täna. Globaliseerumine ja mobiilsuse kasv on muutnud maailma ahtamaks: 2015. aastal elas väljaspool oma sünnimaad 244 miljonit inimest. Kui tegu oleks ühe riigi kodanikega, siis oleks see Ameerika Ühendriikide järel suuruselt neljas riik maailmas.

Inimeste rändeotsused on erineva taustaga – enamasti on tõukejõuks võimalus oma oskusi ja teadmisi paremini rakendada, lootus paremale majanduslikule ning sotsiaalsele heaolule, kuid paljud peavad oma kodud jätma ka vastutahtsi, sunniviisiliselt. Ülemöödunud aastal ulatus rahvusvaheliste põgenike ning asüülitaotlejate arv 24,5 miljoni inimeseni, kellele lisanduvad ka need 40,8 miljonit inimest, kes on pagenduses oma kodumaa piires.

Näitus "Paadipõgenike jälgedes" tutvustab 2016. aastal Balti riikidest ning Rootsist pärit noorte projekti, mille käigus läbisid nad paadiga 1944. aasta põgenemistee Ventspilsist Gotlandile. Näitust täiendavad fotograaf David Holmerti jäädvustused Baltimaade põgenikest Läänemere suurimal saarel.

"Rändajate portreed – pealkirjade tagant paistev Rootsi" avab viimastel aastakümnetel Rootsi jõudnud põgenike elukäike ning näitus "Rändelood" mõtestab majandusmigrantide rändekogemust.

Kolmiknäitus valmis Okupatsioonide muuseumi, Baltic Art Centeri (Gotland), Rootsi Suursaatkonna Eestis, Rootsi Instituudi, Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni ning perekond Holmerti koostöös.

Oled oodatud kolmiknäituse “Rändelood – eile ja täna“ avamisele Okupatsioonide muuseumisse teisipäeval, 16. mail!

Näituse avamine 16. mail 2017 kl 15. Näituse juhatab sisse arutelu "The Age of Migration", kus osalevad Riigikogu liige Yoko Alender ja Rootsi suursaadik Eestis Anders Ljunggren. Vestlust modereerib Krister Paris. Näituse avamisele järgnevalt linastub dokumentaalfilm "In the Trails of the Boat Refugees".
Arutelu toimub inglise keeles. Dokumentaalfilm "In the Trails of the Boat Refugees" (rež. Sandra Fröberg, 30 min) linastub ingliskeelsete subtiitritega.

Vaata veel: