browser warning text

Näitus "Rändurid. Reisimine ja migratsioon Kesk- ja Ida-Euroopa uues kunstis"

Käesolev kaasaegse kunsti näitus kajastab reisimist piirkonnas, kus reisimisvabadus oli veel hiljuti luksus, mida said endale lubada vaid väga vähesed.

24 kaasaegset kunstnikku, kes on pärit endisest Nõukogude Liidust, selle satelliitriikidest või endisest Jugoslaaviast (kokku 15 riigist) esitavad oma nägemusi inimeste, kaupade ja ideede liikumisest Kesk- ja Ida-Euroopa ning muu maailma vahel. Nad räägivad lugusid puhkusereisidest, pikematest rännakutest kui ka ühest riigist teise elama asumisest. Nad jutustavad külma sõja aegsetest suletud piiridest Euroopas ja kapitalismi edenemisest tingitud järjest kiirematest arengutest 21. sajandil. Nii reisisellid kui väljarändajad jagavad oma isiklikke kogemusi, mis on saadud eri keelte ja kultuuride vahel liikudes, ning esindavad praegusel natsionalismi tõusu ja sisserände vastaste meeleolude leviku ajastul nii vajalikku vaatenurkade paljusust.

"Rändajad" tõstab esile reisimise rikastavat mõju, ent polemiseerib samas nende pingete üle, mis paratamatult tekivad reisimise poeetika ja väljarännet tingiva poliitilise tegelikkuse vastasseisu tõttu. Näitus käsitleb mobiilsust kui tänapäevase elukorralduse tüüpilist nähtust, tõmmates paralleele selle pealesunnitud mobiilsusega, mis oli määrav jõud Ida-Euroopa kodanike eelmiste põlvkondade jaoks, pakkudes sel moel üht võimalikku lähenemist kaasaegse postsotsialistliku identiteedi olemusele ─ see on kujunenud nende kaht tüüpi mobiilsuse kokkupuutepunktis.

Näitusel on esindatud erinevad kunstimeediumid: maal, objektid, tööd paberil, fotod, installatsioonid, video ja multimeedia. Kõik teosed on valminud pärast 2000. aastat ja autoriteks on Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Venemaa, Serbia, Albaania, Kosovo, USA, Ühendkuningriigi ja Eesti kunstnikud. Kaks Eesti kunstnikku, Flo Kasearu ja Karel Koplimets, tulevad välja spetsiaalselt selle näituse tarvis valmivate uute projektidega. Näitusel on eksponeeritud ka C. T. Jasperi ja Joanna Malinowska suuremõõtmeline installatsioon "Halka/Haiti 18 48′05′′N 72 23′01′′W", mis oli väljas 2015. aastal toimunud 56. Veneetsia biennaalil Poola paviljonis. Enamik 24 kunstnikust ei ole oma töödega varem Eestis esinenud.

Näitusega "Rändurid" kaasneb samanimeline raamat, kuhu on panustanud kõik näitusel osalevad kunstnikud, jagades oma isiklikke kogemusi migrantide ja ränduritena. Raamatus on ka ülevaade näitusest ning kuraatori essee, mis selgitab mobiilsust ja natsionalismi puudutavaid küsimusi postsotsialistlikus kontekstis. Raamatu on kirjastanud Lugemik ja kujundanud Stuudio Stuudio. Näituse avamisel on raamat müügil esitluspäeva soodushinnaga.

Osalevad kunstnikud: Adéla Babanová, Daniel Baker, Olga Chernysheva, Wojciech Gilewicz, C. T. Jasper & Joanna Malinowska, Flo Kasearu, Karel Koplimets, Irina Korina, Taus Makhacheva, Porter McCray, Alban Muja, Ilona Németh & Jonathan Ravasz, Roman Ondak, Tímea Anita Oravecz, Adrian Paci, Vesna Pavlović, Dushko Petrovich, Janek Simon, Radek Szlaga & Honza Zamojski, Maja Vukoje, Sislej Xhafa.

Kuraator: Magdalena Moskalewicz
Assistent: Triin Tulgiste

Näitust toetavad Adam Mickiewiczi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Poola Vabariigi Suursaatkond, EV 100.

Näitus on valminud koostöös Zachęta – Rahvusliku Kunstigaleriiga (Varssavi).

Näituse finissage-programm:

L 27. jaanuar

14.00 vestlusring "Rännak. Teekond Tallinnast Vladivastoki" ajakirjanik Aleksander Hobotoviga, vene keeles
15.00 fotoraamatute töötuba reisifotograaf Silvia Pärmanni juhendamisel
16.00 ringkäik näitusel Kumu kuraatori Triin Tulgistega
16.30 vestlusring "Reisimine kui elustiil" kirjanik Olev Remsu reisid Poolas ja Silvia Pärmanni reisifotograafia

Lisainfo:

Triin Tulgiste
triin.tulgiste@ekm.ee
+372 5340 6529

Vaata veel: