browser warning text

Rahvusvahelise koostööprojekti "Translocal. Muuseum kui tööriistakast" näitus "Üksi/koos"

Kumu projektiruumis on avatud rahvusvahelise koostööprojekti "Translocal. Muuseum kui tööriistakast" tulemusena valminud näitus "Üksi/koos", mille kuraatorid on Kumu noorteklubi liikmed.

Näituse lähtepunkt on igavene küsimus, kuidas toimida kollektiivis, säilitades samal ajal oma individuaalsuse. Küsimus on keskne kunstis ja loomingus laiemalt, aga aktuaalne ka tänaste rahvusriikide kontekstis.

"Üksi/koos" sündis koostöös Kumu noorteklubiga, mille liikmed osalevad rahvusvahelises viit muuseumit kaasavas koostööprojektis "Translocal. Muuseum kui tööriistakast". Projekti osana toimus 2016. aasta aprillis Kumus itaalia kunstniku Luigi Coppola residentuur, mille tulemusena on valminud näitusel eksponeeritud fotoseeria "The Society House #Estonia". Coppolat huvitas eelkõige küsimus, mil määral suhestuvad küllaltki noore riigi tänased noored selliste mõistetega nagu rahvuslikkus, identiteet ja territoorium. Ehk teisisõnu, kuidas nähakse end isiksusena ja samas osana (rahvuslikust) kogukonnast. Lisaks ühisteose loomisele koos Coppolaga on noorteklubi liikmed alates 2016. aasta sügisest töötanud Eesti Kunstimuuseumi kogudega, arutades erinevate kunstiteoste ja nende tähenduste üle just kogukonna ja identiteedi prismast lähtudes.

Näituse pealkiri viitab ka kollektiivsele näituse kureerimise kogemusele, kus uueks tervikuks liidetakse kõigi liikmete isiklik suhe kunsti ja näitusesse laiemalt. See laieneb kogu "Translocali" projektile: olles üks viiest partnerorganisatsioonist, peab pidevalt arvestama teiste liikmetega, kuid samas kujundama väga selgelt välja oma positsiooni.

Kõigi viie muuseumi residentuurides loodud teoste kõrval otsustas Kumu noorteklubi näitusele lisada kaks teost Eesti Kunstimuuseumi kogust: Tanja Muravskaja fotodiptühhoni "Nimeta / Autoportree I, II" (2015) ning Siim-Tanel Annuse ja Mari Kaljuste koostöös valminud fotoseeria "Lavastus II (Lauluväljak)" (1988), mis tegelevad identiteediteemaga erinevatest vaatepunktidest. Teised näitusel eksponeeritud teosed pärinevad projekti partneritelt ja on samuti loodud resideeriva kunstniku ning kohalike noorte koostöös.

Avamisel tutvustatakse projektiga kaasnevat raamatut.

Laupäeval, 22. aprillil kell 14.00 toimub MTÜ Lasnaidee korraldatav töötuba "Kumu sisehoov – oaas linnaruumis".
Neljapäeval, 27. aprillil kell 17.00 tutvustavad näitust Kumu noorteklubi liikmed.
Täpsema info näitusega kaasnevate publikuprogrammide kohta leiab Kumu kodulehelt.

Kuraatorid: Kumu noorteklubi (Anna Borissova, Helen Birnbaum, Lauren Grinberg, Arina Jegorova, Agneta Kardaš, Loora Kaubi, Mihkel Kosk, Saskia Künnap, Antero Kevin Leedu, Sofja Melikova, Mirjam Mikk, Ramona Mägi, Iris Ojavee, Mirjam Orav, Olivia Raudsik, Gert Avar Reinumägi, Andreas Rohesalu, Mark Sagar, Simona Stenberg, Ingrid Tamm, Emel-Elizabeth Tuulik, Katre Vahter, Erik Heiki Veelmaa), Triin Tulgiste

Kunstnikud: Siim-Tanel Annus, Tanja Muravskaja, Luigi Coppola, Marcin Polak, MTÜ Lasnaidee (Maria Derlõš ja Jekaterina Kljutšnik), Oaza (Maja Kolar ja Maša Poljanec), Aldo Giannotti

Näituse kujundus ja graafiline disain: Tuuli Aule
Koordinaatorid: Maarin Ektermann, Mary-Ann Talvistu

Koostööprojekt: Kunsthaus Graz (Austria), Kumu kunstimuuseum (Eesti), MSU Zagreb (Horvaatia), Museion Bozen/Bolzano (Itaalia), Muzeum Sztuki Łódźis (Poola)

Projekti on rahaliselt toetanud Euroopa Komisjon.

Vaata veel:

Galerii