browser warning text

Sankt Peterburgi Ooperi etendused

Sankt Peterburgi Ooperi asutas lavastaja Juri Aleksandrov 1987. aastal, kui tekkis vajadus uute ideede järele.

Kõikide perestroikaajastu raskuste kiuste haaras loomingulise laboratooriumina mõeldud teater kohe endale kindla koha muusikalis-teatraalses Piiteris, teenides ära reputatsiooni "elus ooperiteater". Praegu on riiklik teater hästi tuntud nii Venemaal kui ka piiri taga. Seda armastab publik ning ka kriitikud hindavad seda kõrgelt.

Sündinud murrangulisel ajal, püüdles teater oma kunstiliste piiride mahamärkimise poole. Erinevalt juba paigaloleva süsteemiga nn suurtest teatritest oli Sankt Peterburgi Ooper vaba kõigist reeglitest, traditsioonide taagast, ei allunud olemasolevatele esteetilistele seadustele ning võttis pingutuseta vastu mistahes kogemused ja oli samal ajal soodsaks pinnaseks katsetustele ja otsingutele. Sisult novaatorlik Aleksandrovi lavakeel andis võimaluse luua uus kunstiline süsteem, mis oli rohkem adekvaatne taaslooma kaasaegse elu rütmi koos selle närviliselt kiire tempoga, imekiire ideede ja muljete vaheldusega ning paradoksaalsete kontrastidega.

1988. aastal sai teater endale oma lava, selleks oli parun von Dervizi (Galernaja tn 33) eramu, mille ajalugu on tihedalt seotud Piiteri muusikalis-teatraalse ajalooga.

Sankt Peterburgi Ooper on 30 aasta jooksul moodustanud unikaalse repertuaariprogrammi, mille diapasoon hõlmab muusikalisi teosed, mis on loodud erinevates žanrites ja erinevates riikides juba mitme sajandi vältel: alates keskaegsest pastoraalist "Robini ja Marioni mäng" kuni kaasaaegsete autorite teosteni välja (nii Venemaalt kui ka piiri tagant), näiteks kaasaegse Moskva helilooja Juri Butsko "Fjodor Dostojevski valged ööd".

Paljusid etendusi, mille seas on ka Donizetti "Peeter I ehk vene tsaari uskumatud seiklused", "Vene kolm, seitse, äss…" (Juri Aleksandrovi lavafantaasia vene heliloojate ooperite teemadel Gogoli teoste põhjal), "Mängurid - 1942" ja teised, mängitakse vaid Sankt Peterburgi Ooperi laval.

Trupp paistab silma oma noorusega. Seal ei mängi mitte ainult N. A. Rimski-Korsakovi nimelise Sankt Peterburgi konservatooriumi lõpetanud, vaid ka noored talendid, keda teatri juht Juri Aleksandrov oskab leida üle terve Venemaa.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart