browser warning text

"Tribute to Tallinn-67" ZBIGNIEW NAMYSLOWSKI GROUP (Poola) & TÕNU NAISSOO UNITY / Jazzkaar 2017

Rahvusvahelisel jazzifestivalil Tallinn-67 on märgiline tähendus Eesti ja Nõukogude jazzi ajaloos.

11.-14. maini toimunud kontserdid Kalevi spordihallis olid viimase kohani välja müüdud – esinemas oli nõukogude jazzi koorekiht, külalised Rootsist, Soomest, Poolast ja Ameerikast. Sündmust kajastasid paljude maade ajakirjanikud ja see jõudis ka New York Times’i esilehele. Nõukogude Liidu ja Tallinna suurim jazzipidu jäi paraku 1949. aastal alanud festivaliseeria viimaseks.

Suurima elevuse tekitas Charles Lloyd Quartet, mille koosseisus mängisid Charles Lloyd, Keith Jarrett, Ron McClure ja Jack DeJohnette, kõik tänased jazzilegendid. Muusikud ootasid esinemisluba kolm päeva ja kui kontsert viimasel päeval toimus, kestsid ovatsioonid 8 minutit ja 20 sekundit, vaimustus oli tohutu ja Lloydi manager Georg Avakian avaldas lootust, et uks, mis jazzimaailma avati, jääb ka avatuks. Kuid jazzifestivalid keelati kartuses, et jazz kujutab läänemaailma propageerimisena ohtu Nõukogude Liidule.

Pianist Tõnu Naissoo debüteeris 1967. aasta festivalil 16-aastasena ja tänu vaprale esinemisele pakkus firma „Melodija“ festivali noorimale esinejale võimalust salvestada oma sooloalbum. Naissoo moodne deep jazz võinuks vabalt olla Euroopa parimate seas, kuid suletud piirid ei lasknud plaadil laiemalt levida. Debüütalbumil, kus trio koosseisus mängisid bassist Jüri Pliznik ja trummar Eino Tandre, kõlasid valdavalt pianisti enda lood.

Oma pool sajandit kestnud muusikuteel on Tõnu Naissoo teinud koostööd ansamblitega Collage, Optimistid, Sinilind, Laine, Synthesis, Kaseke ja mitmete teistega. Ta on osalenud paljudes rahvusvahelistes jazzikollektiivides nagu EBU Big Band, Vladimir Tarasov’s Baltic Art Orchestra, mitmetes klassikalise muusika projektides ja jazzansamblites. Klahvpillimängija rikkalikku pilliarsenali kuuluvad klaveri kõrval ka süntesaatorid, elektroonilised klahvpillid ja hammond-orel. Erinevatest jazzikoosseisudest on talle kõige südamelähedasem klassikaline jazztrio. Tõnu Naissoolt on ilmunud 15 albumit, neist 11 Jaapanis. Veebruaris 2014 andis Norra label Jazzaggression Records välja Tõnu Naissoo trio CD salvestustega aastaist 1967-1969, millest ilmus ka vinüülversioon.

Nüüd, 50 aastat hiljem, taaselustavad legendaarse festivali Tallinn-67 meeleolud Tõnu Naissoo Unity ja poola saksofonisti Zbigniew Namyslowski Quintet. Klaverit ja tšellot õppinud Namyslowski moodustas 60ndate alul grupeeringu Jazz Rockers, millest liikus edasi kollektiivi The Wreckers, koostöö kulmineerus Ameerika-turnee ja esinemisega 1962. aasta Newport Jazz Festivalil. Aastal 1964 moodustas ta enda kvarteti, mille Inglismaal lindistatud album “Lola” pälvis jazzringkondades laialdast tähelepanu. Namyslowski oli staar juba 1967. aastal. Tema improviseeriv talent on jõuline tänaseni ja alati avatud uutele suundadele – tõestuseks Namyslowski omanäolisusele on oskuslik jazzi sidumine Ida-Euroopa folklooriga.

Namyslowski on poola jazzi pärl ja teda on kõrgelt hinnanud paljud kriitikud. Legendaarne Ameerika jazziajakirjanik Willis Connover, kes külastas ka festivali Tallinn-67 kirjutab: “Anyone who misses Namyslowski is missing a unique source of creativity in 20th century. Namyslowski is a giant!". Üks Euroopa jazziajaloo suurmehi on peagi Tallinnas.

Täname: Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas ja Adam Mickiewicz Instituut

Koosseis:
Tõnu Naissoo – klaver, Rhodes, Moog
Allan Järve – trompet ja flügelhorn
Danel Aljo – sopran- ja tenorsaksofon
Toivo Unt – kontrabass
Ahto Abner – trummid

Zbigniew Namyslowski – alt-& sopransaksofon
Jacek Namyslowski – tromboon
Slawomir Jaskulke – klaver
Andrzej Swies – bass
Grzegorz Grzyb – trummid

Koduleht: http://www.namyslowski.com/
Koduleht: http://www.tonunaissoojazz.com/

Vaata veel:

Galerii

Näita kaardil Sulge kaart