browser warning text

XI Jõhvi balletifestival

Esimest korda on Jõhvi balletifestivalil kolm teatrit.

Järjekorras XI Jõhvi balletifestivalil on kohal Peterburi Mihhailovski Teater, Moskva Balletiteater ja Eesti Rahvusballett. Festival teeb kontseptuaalse kummarduse kaasaegsele tantsuteatrile, pakkudes sel korral ainult oma ala tippude modernseid balletilavastusi.

Peale kuueaastast pausi on balletifestivali peakülaliseks õnnestunud meelitada taas maailma üks märkimisväärsemaid balletitruppe Peterburi Mihhailovski Teater.
1833. aastal loodud Mihhailovski on üks vanimaid järjepidevalt tegutsevaid teatreid Venemaal. 1. mail Jõhvi kontserdimajas etenduv "Nacho Duato lühiballettide õhtu" koosneb Franz Schuberti, Claude Debussy ja Heitor Villa-Lobose muusikale loodud lühiballettidest, millest osad on Jõhvi festivalipublikule tuttavad juba varasemast ajast.
1957. aastal sündinud tantsumaailma legend Nacho Duato on töötanud Hollandi Tantsuteatri ballettmeistrina, olnud kakskümmend aastat Hispaania Rahvusballeti kunstiline juht ning Peterburi Mihhailovski Teatri balletijuht. Alates 2014. aastast on ta Berliini Riigiballeti kunstiline juht ning Mihhailovski Teatri alaline külaliskoreograaf.

3. mail 2018 etendab Eesti Rahvusballett Eduard Tubina balletti "Kratt". See esimene eesti ballett on ühtlasi Tubina esimene töö muusikateatrile. Lavastaja ja koreograafi Maria Kesleri sõnul arvestas ta seda, et trupp on väga kõrgel tasemel, ja kasutas maksimaalselt nii trupi füüsilist kui ka emotsionaalset võimekust. "Mulle on väga lähedane modernballett ja lõpuks tuli minu miksitud kehakeel klassikast, moderntantsust ja neoklassikast," rääkis Kesler "Aktuaalsele kaamerale".

5. mail 2018 on festivali külaliseks Moskva Balletiteater silmapaistva noore Kanada koreograafi Robelt Binet’ kaasaegse tantsulavastusega "Kreutzeri sonaat" Lev Tolstoi samanimelise jutustuse ainetel; libreto on kirjutanud Britta Johnson (Kanada), muusika Gity Razaz (USA).
Õhtu teine lühiballett on Anastassia Kadruleva ja Artjom Ignatjevi koreograafiaga Aleksei Aigi muusikale loodud "Equus" (lad k hobune). See paotab ust tantsumaailma varjatud poolde, näidates, millise ennastületava töö tulemusena sünnib sundimatuna näiv ilu.

Lisaks on Jõhvi balletifestivali kavas arvukalt traditsioonilisi sündmusi nagu laste balletigala, aga ka moe-show, beebiballett, töötoad jpm.

XI Jõhvi balletifestival
27. aprill–5. mai 2018

Ajakava

P 29. aprill kl 11.00-16.00 Jõhvi kontserdimaja Salva saal
Töötuba kogu perele "Me armastame balletti!"

P 29. aprill kell 16 Jõhvi kontserdimaja
Laste balletigala
Laval on kokku üle 200 balletilapse.
Gala kunstiline juht on Maria Goltsman.

T 1. mai kell 16.30 Jõhvi kontserdimaja
Moe-show
Embassy of Fashion (Aldo Järvsoo, Riina Põldroos, Ketlin Bachmann) ja Oksana Tandit

T 1. mai kell 19 Jõhvi kontserdimaja
Nacho Duato lühiballettide õhtu
Peterburi Mihhailovski Teater

"Sõnadeta"
Koreograafia: Nacho Duato / muusika: Franz Schubert

"Duende"
Koreograafia: Nacho Duato / muusika: Claude Debussy

"Metsas"
Koreograafia: Nacho Duato / muusika: Heitor Villa-Lobos, Wagner Tiso

N 3. mai kell 19 Jõhvi kontserdimaja
Eesti Rahvusballett
"Kratt"
Ballett kahes vaatuses
Koreograafia: Marina Kesler / muusika: Eduard Tubin

L 5. mai kell 19 Jõhvi kontserdimaja
Moskva Balletiteater

"Kreutzeri sonaat"
Libreto: Britta Johnson (Kanada) / muusika: Gity Razaz (USA)
Silmapaistva noore koreograafi Robelt Binet' kaasaegne tantsulavastus Lev Tolstoi samanimelise jutustuse ainetel.

"Equus"
Koreograafia: Anastassia Kadruleva, Artjom Ignatjev / muusika: Aleksei Aigi

"Equus" (lad K hobune) paotab ust tantsumaailma varjatud poolde, näidates, millise ennastületava töö tulemusena sünnib sundimatuna näiv ilu.